Drogi kliencie!

Przygotowaliśmy dla Ciebie unikalną zniżkę 5% na pierwsze zakupy. Aby ją odebrać, podaj swój adres e-mail.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o krawatach

Krawat jest to dodatek, który potrafi o właścicielu powiedzieć bardzo wiele. Działa on zarówno na korzyść, jaki i na niekorzyść noszącego. Co powinniśmy o nich wiedzieć?


1. Materiał


Materiał, z jakiego wykonany jest krawat, jest najważniejszą rzeczą na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze. To głównie on wpływa na to jakiej jest jakości i jak prezentuje się on pod szyją. Dobrej jakości krawaty oczywiście wykonane są tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów, głównie jedwabiu. Często również widuje się krawaty wykonane z wełny, lnu, bawełny lub różnych mieszanin (np. len/jedwab). Za wszelką cenę, Drogi Czytelniku, powinieneś unikać krawatów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy mikrofibra. Te krawaty po prostu wyglądają sztucznie i tandetnie, a samo wiązanie ich będzie przyprawiać Cię o mdłości.
Gdy mowa o materiale, nie sposób pominąć tak ważnej kwestii jak wypełnienie krawata. To ono głównie sprawia, w jaki sposób wiąże się krawat i jak układa na naszym ciele. Dusza krawata, mimo że ukryta, odgrywa niebagatelną rolę w komforcie użytkowania oraz znacząco wpływa na wygląd węzła jak i łezki. Czym zatem jest ta tajemnicza dusza i z czego jest wykonana? Jest to nic innego jak płótno wełniane, bądź bawełniano-wełniane. Najwyższej jakości dusze można spotkać w wyrobach produkcji włoskiej. Włosi bowiem są niezwykle wyczuleni na jej punkcie.
Kolejną rzeczą, która świadczy o wysokiej jakości krawatów jest podszewka. Jeżeli krawat jest wykończony podszewką z tego samego materiału, co cały krawat, tzw. self-tipping, świadczy to o jego wielkiej klasie i należy zwrócić na niego uwagę. Znaczy to, że do jego uszycia nie oszczędzało się materiału oraz został uszyty ręcznie. Prawdziwy rarytas wśród krawatów.


2. Szerokość

Kolejną ważną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze swojego krawata, jest jego szerokość. Albowiem jest ona ściśle związana z pozostałą częścią Twojego ubioru. Krawat w najszerszym miejscu powinien mieć porównywalną szerokość do klap marynarki, do której zamierzasz go nosić. Krawaty, które znacząco odbiegają od normy wyglądają karykaturalnie i często niekorzystnie, dlatego reguły tej należy się trzymać jak dekalogu. Powszechnie przyjęło się, że uniwersalna, klasyczna szerokość to 8-9 cm (knity 5-7 cm), jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest ona odpowiednia dla bardzo szczupłych mężczyzn, czy ultra cienkich klap marynarki. Trzeba ostrożnie i rozsądnie kompletować garderobę.


3. Konstrukcja

Dobrze wykonany krawat może służyć całe lata i wyglądać równie świetnie co w dniu jego kupna. Żeby jednak przetrwał on te lata jego konstrukcja musi być odpowiednio mocna. Istotnym elementem, który zapewni nam taką konstrukcje, jest szew główny. Zazwyczaj jest to elastyczna, jedwabna nić, która odpowiada za regulację naprężenia krawata. Rzadki ścieg nadaje krawatowi elastyczność wzdłużną, dzięki której jest on bardziej odporny na rozciąganie. Dodatkowo krawat zszyty jest ryglami, czyli pętlami, które również wzmacniają jego konstrukcję.
Warto również dodać, że krawat powinien składać się z trzech części wykrajanych pod kątem 45 stopni. Tak wykrojony i zszyty krawat jest o wiele bardziej "skrętny", toteż mniej się gniecie.


4. Kolor

Kolor jest tak naprawdę dowolnością i zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego poczucia estetyki. Najbardziej uniwersalnymi są granatowe, zielone czy też szare. Nie ma tutaj ścisłych zasad doboru koloru do garnituru. Istnieją za to pewne przyjęte reguły, których należy się trzymać. Po pierwsze, im większy kontrast marynarka-krawat, tym zestawienie bardziej formalne. Czarny krawat należy do najbardziej formalnych, sprawdza się on doskonale na przykład na uroczystościach pogrzebowych. Po drugie, nie należy zakładać krawatów jaśniejszych niż koszula. Jest to bardzo trudne do zgrania i często nie wychodzi. Nie obowiązuje tu również reguła kontrastu. Biały krawat w połączeniu z czarną koszulą, jest co najmniej nietrafionym zestawem, żeby nie powiedzieć odrażającym. Po trzecie, świetnie wyglądają zestawy monochromatyczne, czyli wszystkie elementy ubioru w tym samym odcieniu koloru. W tym wypadku należy krawat dobrać w tym samym kolorze co koszula lub delikatnie ciemniejszym. (tutaj również nadmienię, że nie wyglądają zbyt zniewalająco całe czarne stylizacje i radziłbym ich unikać jak sandałów :])
5. Wzór


Ze wzorem jest podobnie jak z kolorem. Jest duża swoboda doboru. Mogą być to zarówno kropki, paisley, pasy, kwiatki, jak i motywy zwierzęce. Wszystko zależy od okazji. Wiadomym jest, że na pogrzeb nie założymy różowego krawata w pieski, tudzież żółtego w słoniki. Tutaj podobnie jak z kolorem trzeba znać zasady i mieć trochę wyczucia. Ważnym jest, żeby nie przesadzić mocno ze wzorami. Zwykło się stosować regułę, że z trzech rzeczy (koszula, krawat i garnitur) jedna powinna być gładka. Nie wspominając także o poszetce, której dobór również powinien być przemyślany. Najbardziej bezpiecznym wzorem jest polka dot, czyli zwykłe kropki. Pasuje on do prawie każdej okazji.

John Malker

johnmalker.com

knit krawat dziergany knity sklep najlepsze knity poszetka poszetki tanio krawat krawaty john malker johnmalker

Po czym poznać krawat najwyższej jakości?

Dusza

Wypełnienie wykonane jest ze specjalnego płótna bawełniano-wełnianego.

Szew

Konstrukcja krawata wzmocniona jest jednym mocnym szwem głównym.

Podszewka

Podszewka wykonana jest z tej samej tkaniny co krawat.

Rygle

Krawat zszyty jest specjalnymi pętlami, które usztywniają całą jego konstrukcję.

Wszystkie te elementy znajdziesz w naszych krawatach!

Pierwsze zakupy

Przygotowaliśmy dla Ciebie unikalną zniżkę 5% na pierwsze zakupy. Aby ją odebrać, podaj swój adres e-mail.